"دنیای نرم افزارهای سه بعدی...

چیزی که از طریق اون میتونید دنیای واقعی رو شبیه سازی کنید، یا حتی دنیای تخیلی خودتون رو! هیچ محدودیتی وجود نداره..."


تصویر بالا نمونه ای از کار یک هنرمند ایرانی است که توسط نرم افزارهای سه بعدی ساز به صورتی کاملا واقعی خلق شده است.

(اگر به دیدن نمونه کارهای بیشتری علاقمند هستید، سری به azimoot.ir بزنید.)


سه بعدی سازی در خلق تصاویر واقع گرایانه ، بازی های رایانه ای، انیمیشن سازی و ساخت جلوه های ویژه و... کاربرد قابل توجهی دارد و بدین وسیله شما قادر خواهید بود ایده ها، رویاها و تواناییهای خلاقانه ی خود را از دنیای تخیل به دنیای مجازی آورده و آن را پیش چشمان خود مشاهده کنید. نرم افزارهای زیادی هستند که کار سه بعدی سازی را انجام میدهند ولی از بین آنها تعدادی حرفه ای تر و کاربردی تر هستند و در ایران بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند. در ادامه به مهمترین این نرم افزارها می پردازیم.


"لطفا برای مشاهده کامل مطلب بر روی ادامه مطلب کلیک نمایید"


1- 3D Studio Max :


این نرم افزار که به اختصار 3d max نامیده می شود، یکی از قویترین و معروفترین نرم افزارهای ساخت و طراحی مدلهای سه بعدی، پویا نمایی و انیمیشن است. در حال حاضر 3d max به استانداردی در صنعت گرافیک کامپیوتری برای ساخت انیمیشن و مدل های سه بعدی شده است که نه فقط در صنایع ساخت بازی و کارتون و فیلم به کار می رود، بلکه در صنعت و معماری هم از آن برای ساخت و طراحی مدل ها و نمونه های سه بعدی استفاده می شود. یکی از مهمترین قابلیتهای این نرم افزار، پلاگینها و نرم افزارهای جالبی هستند که برای آن نوشته می شوند و امکانات و قابلیتهای قابل توجهی از رندر و نورپردازی تا خلق جلوه های ویژه به آن اضافه می کنند. بسیاری از فیلمها و بازی های معروف با کمک گرفتن از تواناییهای این نرم افزار قدرتمند ساخته شده اند.


2-Maya :


مایا یکی از پیشرفته ترین نرم افزارهای انیمیشن و مدل سازی سه بعدی است، که به طور گسترده در استودیوهای فیلم سازی، انیمیشن و همینطور صنعت بازی های رایانه ای استفاده می شود. نقطه قوت مایا در ابزارهای مدل سازی آن است و در شرکتهای بزرگ نیز بیشتر از این خصیصه اش استفاده می کنند. همچنین توانایی بالای Maya در Rendering و وجود Material های متنوع در این نرم افزار از موارد کلیدی آن است.


3-CINEMA 4D :


نرم افزار Cinema 4D از جمله نرم افزار های خلق شخصیت های سه بعدی برای استفاده در فیلم ها است. Cinema 4D نرم افزاری جهت ایجاد مدل هایی است که وجود خارجی ندارند. مانند اژدها و غیره. به منظور استفاده در فیلم ها این نرم افزار امکانات بسیار متنوع و انعطاف پذیری را برای ساخت مدل ها در اختیار شما می گذارد تا بتوانید مدل های سه بعدی بسازید و از آن ها در فیلم ها استفاده نمایید. جالب است بدانید که از این نرم افزار برای خلق Hulk و تعداد زیادی از کاراکتر ها و غول های فیلم های پیتر جکسون استفاده شده است. بسیاری از دایناسور های فیلم های مطرح هالیوود با این نرم افزار بی نظیر تهیه و آماده استفاده در فیلم ها شده اند.


"در ادامه ی مطالب این وبلاگ، قصد دارم در ارتباط با نرم افزار مورد علاقه ام یعنی 3d max، اطلاعات خودم رو با شما به اشتراک بگذارم. امیدوارم شما هم به این مطالب علاقمند باشین و اونها رو دنبال کنید و نقدهاتون رو با من به اشتراک بگذارید.

شاد و پیروز باشید..."